Jópár szervezet szeretné elérni, hogy a hipermarketek vasárnap zárva tartsanak, s a vasárnapi hírek között olvashattuk, hogy a magyar diszkontlánc, a CBA is támogatja az elképzelést. A többi hiper viszont hallani sem akar róla: vajon miért?
A vasárnap a hét 3. legforgalmasabb napja, s egyre jobban megközelíti a második legforgalmasabb pénteki napot, sőt nyaranta sokszor meg is előzi. Ezt a forgalmat, mely a hét forgalmának kb. 20%-át adja, nem tudják nélkülözni a kereskedelmi egységek. Az ellenérvek között gyakran felhozzák, hogy a forgalom valójában nem veszik el, hanem áttevődik a pénteki-szombati napra, aki azonban ezt állítja, az nincs tisztában a hipermarketek forgalmával. Élelmiszerben talán megvásárolják az emberek a vasárnapi adagot szombaton is, de a nem-élelmiszer szektor forgalmának jelentős részét szombat-vasárnap bonyolítja le. A dolgozó emberek ugyanis hétköznaponként látástól mikulásig dolgoznak (hol van már a 8 órás munkaidő?), s ha megfelelő körültekintéssel akarnak egy fűnyírót, egy mosógépet vagy akár egy plazmatévét venni, akkor erre a hétvége marad. Ha mindezt egy napba (szombat) akarjuk bezsúfolni, akkor el lehet képzelni, mekkora sorok lesznek a hitelosztályon, a vevőszolgálaton, illetve hogyan tudják az eladók kezelni a jelentősen megnövekedett igényeket. A forgalom kiesik amiatt is, hogy a vásárló szombat és vasárnap helyett csak szombaton megy vásárolni, tehát a két vásárlásból csak egy lesz; s egy vásárlás során nemcsak azokat a termékeket vesszük meg, amiket előzetesen szeretnénk, hanem olyanokat is, melyek a „pillanat hatására” belekerülnek a kosárba. A hiper szempontjából tehát a vasárnap kiesése egyértelműen a forgalom kiesésével jár, s különösen a nem-élelmiszer szektorban okoz komoly problémákat. Ez pedig létszámcsökkentéssel jár.
S mi a helyzet a vásárlóval? Nos, a vásárló – a fenti forgalmi adatok alapján – szeret vasárnap vásárolni, s ez az arány egyre nő. Hogy most ez jó-e vagy rossz, illetve miért nem tudnak az emberek vasárnapra értelmesebb programot keresni maguknak – ez nem a hiper hatásköre, ugyanis a hiper egy profit- és forgalomorientált szervezet, nem pedig népnevelő kulturális intézmény. Ha vásárlói igény mutatkozik a vasárnapi nyitvatartásra, akkor nyitva kell tartani, ha már annyiszor hangoztatjuk a „vásárló az első, s az ő igénye a legfontosabb” elvet. A vasárnapi nyitvatartás – a közhiedelemmel ellentétben – amúgy teljesen elterjedt a „nyugati országokban” is, amiben teljesen érthető: a dolgozó embernek hétköznap nem sok ideje van körülnézni, a szombaton kifejezetten „zsúfolt” egy bevásárlóközpont, tehát marad a vasárnap erre a célra.
Nézzük a dolgozók szemszögéből a dolgokat, ugyanis a vasárnapi szünnapért lobbizó szervezetek őket is megemlítik, mint „szenvedő alanyt”. Márpedig ahol betartják a munka törvénykönyvének ide vágó passzusát (s a hiperek kénytelenek betartani, mert gyakori munkaügyi ellenőrzések vannak), ott a vasárnapi munkavégzésért +50% pótlék jár, azaz a dolgozó a rendes órabérének másfélszeresét kapja, és maga a szabadnap sem veszik el, ugyanis a munkáltató köteles kiadni úgy, hogy a másik szabadnap mellé essen (pl. kedd-szerda, s nem kedd-csütörtök). Éppen ezért van, hogy a dolgozók többsége szeret vasárnap dolgozni: általában szállítás sincs, a főnökség csak ügyeletet tart (mert ott is fizetni kell a pótlékot, s ezen is spórolnak), szóval nagyobb a nyugalom, mint egy átlag munkanapon. Mindez több pénzért. Nem véletlen, hogy sok dolgozó kifejezetten preferálja a vasárnapi munkavégzést.
Akkor viszont miért ne lehetne vasárnap is nyitva tartani a hipereknek?
Utolsó kommentek